Nem azért, mert a kedvünkbe akar járni, vagy mert pénzt akar keresni, hanem azért, mert nem akar a fogolydilemma nevű játékban veszíteni. A fogolydilemma nevű játékelméleti kérdés lényege ugyanis, hogy kooperációval közepes mértékben lehet nyerni, míg aki nem működik együtt a másikkal, az vagy nagyot nyer, vagy nagyot bukik.
Ha mindegyik multi zárva tartana vasárnap, mindegyikük ugyanúgy egyformán jól járna, mint akkor, ha mind kinyit vasárnap. Ám nagyot kaszálni csak azok tudnának, akik úgy tarthatnának nyitva, hogy a versenytársaik közben zárva tartanak, és a zárva tartó üzletek vevőköre nem hozza előre egy másik napra a vásárlását.
A vasárnapi nyitva tartás ugyanis nem csak bevételt hoz, de bérköltsége és rezsiköltsége is van. És mivel a vasárnapi forgalom többnyire lanyha a hét más napjaihoz képest, könnyen lehet, hogy a vasárnapi nyitva tartás költségeit az aznapi forgalomból éppen csak hogy ki lehet gazdálkodni, ha ugyan nem kell megtámogatni a hét többi napján realizált bevétel kárára.
Így szerintem a multik lehet, hogy alapvetően jól járnának, ha vasárnap ki se nyitnának. Csak azért nyitnak ki mégis, mert nem akarják, hogy azok, akik kinyitnak, ne járjanak SOKKAL jobban ahhoz képest, mint ahogy akkor járnának, ha egyesek kinyitnának, mások zárva tartanának, vagy ha akkor járnának, ha mindenki egységesen zárva tartana.
Nézzük meg ezt egy leegyszerűsített példán:
Tegyük fel, hogy egy multinak egy átlagos vasárnapi napon 2 egység bevétele, míg egy egységnyi kiadása van abban az esetben, ha a konkurencia is nyitva tart, és nem tudják egymás elől elszipkázni a vásárlókat. Ha viszont ugyanez a multi vasárnap zárva tart, lemond ugyan 2 egységnyi bevételről, de megtakarít 1 egységnyi kiadást.
Tegyük fel az egyszerűség kedvéért, hogy ennek a multinak a vonzáskörzetén belül egyetlen egy multi versenytársa van.
1. Ha vasárnap mindketten nyitva tartanak, mindkettőjüknek lesz 2 egység bevétele és 1 egység kiadása. Így mindketten 1 egységnyi pozitív mérleggel zárják a napot.
2. Ha vasárnap az egyik kinyit, míg a másik zárva tart, és feltételezve, hogy mindkettőjük vevőköre a nyitva tartó egységbe megy vásárolni, akkor a nyitva tartó multinak lesz 4 egység bevétele és 1 egység kiadása. Így a nyitva tartó multi 3 egységnyi pozitív mérleggel zárja a napot, míg a zárva tartónak lesz 1 egységnyi megtakarítása.
3. Ha viszont vasárnap mindketten zárva tartanak, akkor azon a napon egyiküknek se lesz se 2 egység bevétele, se 1 egység kiadása.
Tehát:
1. Nagyot csak akkor lehet kaszálni a vasárnapi nyitva tartással, ha egyikük kinyit, míg a másikuk zárva tart ÉS a zárva tartó üzlet vevőköre NEM teszi át egy másik napra a heti bevásárlását.
2. Ha mindketten kinyitnak, azzal csak azt érik el, hogy egyikük se tud a másikhoz képest jobban járni.
3. Ha mindketten bezárnak, akkor elesnek 2 egységnyi bevételtől, de megtakarítanak 1 egységnyi kiadást.
És ami ebben az esetben igen lényeges:
4. Míg ha mindkét üzlet rá tudja venni a vevőkörét, hogy az a hét egy másik napján intézze a bevásárlást nála, akkor mindkét üzlet zárva tarthat vasárnap anélkül, hogy akár a heti bevételét tekintve, akár a konkurenciához képest rosszabbul járna, ráadásul mindkét üzlet MEGTAKARÍTHATNA 1 egységnyi kiadást.
Na de mi az a fogolydilemma?
A fogolydilemma egy nem zéró összegű játék, aminek az a lényege, hogy két, súlyos bűncselekménynel gyanúsított fogoly mikor jár jobban: ha mindketten vallomást tesznek, ha mindketten hallgatnak, vagy ha az egyikük hallgat, a másik pedig vallomást tesz.
1. Ha mindketten vallanak, mindkettőjük büntetése egyformán 2-2 év lesz.
2. Ha egyikük vall, a másik hallgat, akkor a vallomást tevőt elengedik, míg azt, aki hallgat, 10 év börtönre ítélik.
3. Ha mindketten hallgatnak, mindketten egyformán 5-5 év büntetést kapnak.
Vagyis:
1. Ha mindkét rab önző, és mindketten egymásra vallanak, mindketten büntetést kapnak, de mindketten a LEGKISEBB VESZTESÉGGEL ússzák meg a dolgot. Ez megfelel annak, mint amikor mindkét bolt kinyit, és mindketten keresnek 2-2 egységet a vasárnapi nyitva tartással, mindkettőnek lesz 1-1 egységnyi kiadása, és egyik se jár jobban, mint a másik.
2. Ha az egyik rab önző, a másik nem, akkor az önző rab szabadul, és NAGYON JÓL jár, míg a nem önző rab súlyos büntetést kap, és NAGYON ROSSZUL jár. Ez megfelel annak, mint amikor az egyik bolt kinyit, a másik nem, így aki kinyit, 1 egységnyi kiadás mellett keres 4 egységet, míg aki zárva tart, az elveszít 2 egységnyi bevételt, miközben megtakarít 1 egységnyi kiadást.
3. Míg ha mindkét rab hallgat, vagyis a hallgatásukban "összetartanak", KÖZEPES MÉRTÉKŰ veszteséggel ússzák meg a dolgot. Ez megfelel annak, mint amikor egyik bolt se nyit ki, így egyik se keres pénzt, de mindketten megtakarítják az aznapi kiadást.
Tetszett a poszt? Lájkold!